Vybíráte nájemníka? Příběhy ze života.

02.05.2020

Pokud vlastníte nemovitost, ve které nebydlíte, jistě řešíte, co s ní. Zda ji prodat, pronajmout nebo nechat nevyužitou. Vždy záleží na konkrétní situaci, jaké řešení bude pro Vás nejvýhodnější. Pokud se rozhodnete pro pronájem, možná budete mít štěstí na skvělé nájemníky, to si je pak hýčkejte. Já Vám naopak popíšu, co jsem už zažila já:

  • Z bytu se stala varna pervitinu, sice policie nájemníka odvezla a v další trestné činnosti se v bytě nepokračovalo, ale byt policie zapečetila a trvalo celkem dlouho, než se případ uzavřel. Muselo se také opakovaně chodit na policii podávat vysvětlení. Nájemník byl navíc přesvědčen, že jeho oplétačky s policií zavinil majitel bytu a začal mu vyhrožovat, že až ho pustí, tak si to s ním vyřídí.
  • Blbé také je, když nájemník zemře. Nemusí ani zemřít ve Vašem bytě, není vůbec podstatné, kde zemře. Jeho tělo v každém případě odvezou do márnice. Problém budete mít s jeho věcmi ve Vašem bytě. Co s nimi, čí teď jsou, kdo byt vyklidí? Věřte, že legální cestou to bude běh na dlouhou trať a můžete jen doufat, že s pozůstalými bude rozumná domluva.
  • Práva nájemníků jsou od platnosti nového občanského zákoníku, od roku 2014, značně posílena. Prakticky jim nemůžete nic zakázat: ani kouření, ani domácí mazlíčky, ani přihlášení trvalého pobytu. A jen tak je z bytu legálně nevystěhujete. Zvláště u toho trvalého pobytu je riziko, pokud se nájemník dostane do exekuce, že Vás čeká hodně vysvětlování a dokazování, že veškeré věci v bytě jsou Vaše.
  • Velkou nepříjemností jsou i štěnice v nájemním bytě. Naštěstí pro sousedy se štěnice nikde nešíří, drží se u postele (na rozdíl od švábů a mravenců). Musíte potom vyhledat profesionální a hlavně diskrétní dezinsekční firmu, která byt chemicky ošetří. Vzhledem k reprodukčnímu cyklu štěnic jsou potřeba 3 nástřiky v rozmezí 14 dní. Pikantní na tom je, že v posteli by měl někdo přes noc spát, jinak štěnice nevylezou a neotráví se. Kdo bude tou návnadou? Myslete na to, než s nájemníkem vyrazíte dveře! :-)
  • Měla jsem i mstivého nájemníka. Neplatil nájemné a tak dostal výpověď. Přestal komunikovat a byt naštěstí sám opustil, aniž by kohokoli informoval. Než odešel, nechal všechny kohoutky v bytě naplno otevřené. Úplný magor to ale nebyl, naštěstí z kohoutků valila voda možná celý víkend do umyvadel a do vany a ne na podlahu!
  • Úžasní jsou také pejskové, kterým se nájemník moc nevěnuje. Jeden takový pejsek se opakovaně pročůrával k sousedům, také okousal všechny kliky a u vstupních dveří se proškrábal až na panel, jak se chtěl pod dveřmi prohrabat ven. Ono úplně stačí vytí a štěkání. Sousedi za to budou nenávidět Vás, jako majitele bytu, ne toho nájemníka.

Pokud jste dočetli až sem, jistě chápete, jak důležité je správně vybrat nájemníka. O tom si můžete přečíst v mém dalším článku.